musisz zobaczyć
  • Loading

Sezon działkowy rozpoczęty

Po zimowej przerwie na łomżyńskich ogrodach znów pojawili się działkowicze. Początek wiosny to okres sprzątania, odnawiania altanek i ogrodowych ławeczek, a także czas sadzenia i nawożenia.  Wszystko to sprawia, że wiosną na ogrodach działkowych znów kwitnie życie. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad pomocnych w wiosennych pracach.


Marzec to czas, w którym należy w pierwszej kolejności zadbać o znajdujące się na działce drzewa i krzewy owocowe. Pnie drzew powinniśmy oczyścić, usunąć popękaną korę oraz usunąć znajdujące się na drzewach zmumifikowane owoce, w których często znajdują się zarodniki stanowiące źródło wiosennych infekcji. Na drzewkach, które były bielone jesienią lub zimą poprawiamy bielenie, aby uzupełnić warstwę zmytą przez opady. Druga połowa miesiąca jest najlepszym okresem na przeprowadzenie wiosennego cięcia wiśni, czereśni, jabłoni, śliw i brzoskwiń. Wykonujemy głównie cięcia prześwietlające. Jeśli gałęzie zostały uszkodzone w okresie zimowym należy je skrócić piłką. Także krzewy wymagają wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. Stare krzewy odmładzamy poprzez skracanie gałęzi lub usuwanie najstarszych i najgrubszych. Zabiegów tych nie należy jednak przeprowadzać na krzewach, które zakwitają przed rozwojem liści na pędach ubiegłorocznych, np. na pigwowcach.

Wiosna to także doskonały czas na renowację trawników. Pierwszym elementem jest likwidacja mchu. Ponieważ najczęściej pojawia się on w miejscach zacienionych na glebach mocno zakwaszonych oraz nienapowietrzonych należy napowietrzyć glebę nakłuwając ją grabiami. Uprzątnijmy także trawnik z resztek starej, suchej trawy. Na koniec w miarę potrzeb możemy przeprowadzić dosiew nasion trawy w miejscach, w których uległa ona degradacji.

Marzec to także okres sadzenia pierwszych warzyw. Powierzchnię warzywnika możemy podzielić na dwie części: pod osłonami i w gruncie.

„O tej porze roku siejemy zarówno marchew jak i pietruszkę pod warunkiem, że temperatura gleby nie jest niższa niż 6ºC. Jeśli przekracza 8ºC to można rozpocząć sadzenie innych warzyw takich jak pomidory czy ziemniaki. Niestety obecnie temperatura jest zbyt niska na pierwsze sadzenia” – informuje dr Stanisław Dworakowski - Instruktor ds. Ogrodnictwa z Okręgowego Zarządu Podlaskiego Polskiego Związku Działkowców.

Przed rozpoczęciem nawożenia należy przeprowadzić włókowanie, czyli przerwanie parowania. Następnie postarajmy się uzupełnić składniki pokarmowe w glebie poprzez zastrzyk brakującego azotu.

Krzysztof Fabiszewski