Otwarcie wystawy poplenerowej Klubu Fotografii NURT

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy poplenerowej  Klubu Fotografii NURT, które odbędzie się 13 lutego o godzinie 18.00 w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku.


Ekspozycja poplenerowa jest właściwie wieloaspektowym przeglądem indywidualnych wizji otaczającego świata. W obrazach autorów wystawy widzimy znacznie więcej naszego świata, powstają nowe wizje, rzeczy odsłaniają się ukazując niezwykłe wręcz prawdy, światło otwiera nieznane przestrzenie dzięki czemu opatrzona rzeczywistość zaczyna tracić swoje materialne wymiary. Następuje wtedy zderzenie z naturalnym przeświadczeniem, że przecież „nie da się sfotografować czegoś niematerialnego”, a tutaj przedmioty materialne stają się tylko symbolami - ścieżkami prowadzącymi ku innym, wizjonerskim wręcz wymiarom. Otaczający nas świat pozbawiony zostaje w ten sposób zwykłych rzeczy, bo każda z nich - jeśli dojrzy ją fotograf- może przeistoczyć się w coś zupełnie innego i stracić atrybuty „materialności”, może stać się aktorem w tym swoistym przedstawieniu, którego tematem już nie jest sama rzeczywistość, ale cień tej rzeczywistości, który jest jej prawdziwym bytem.

Percepcja fotografika jest tym, co odłożyło się w całym jego życiu, jest przeszłością i teraźniejszością jego i zbiorowości, z której się wywodzi. Powstaje w ten sposób oryginalna rzeczywistość wirtualna wykreowana przez obrazy fotograficzne; rzeczywistość dlatego, że istnieje naprawdę, a wirtualna dlatego, że jest niematerialna, że jest nigdzie i nie można jej unieruchomić i ograniczyć, nie ma ona wymiaru czasowo-przestrzennego i wymaga ciągłej aktualizacji...Wszystko to powoduje ciągły „niepokój twórczy, który stanowi jednocześnie o oryginalności fotografa-artysty” jak mówił wielki Henri Cartier-Bresson.

Na wystawie zaprezentowano zdjęcia śp. Mieczysława Kuczyńskiego, dla którego ten plener był ostatnim spotkaniem fotograficznym w tej rzeczywistości. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako wspaniały kolega i fotografik...

Zbigniew Ciborowski

Na wystawie prezentowane będą prace :

Stanisława Andruszkiewicza,

Lecha Buczyńskiego

Zbigniewa Ciborowskiego,

Przemysława Karwowskiego,

śp. Mieczysława Kuczyńskiego,

Marcina Kossakowskiego,

Aleksandry Surawskiej,

Wojtka Surawskiego

Grzegorza Zabielskiego.

 

Wystawę będzie można oglądać do 11 marca 2015 r.