Gazeciaki i cyjanotypia - wystawa prac w Galerii BONAR

Wszystkich miłośników dziecięcej twórczości zapraszamy do Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży; do obejrzenia wystawy prac uczestników warsztatów plastycznych i fotograficznych, jakie odbyły się w minione ferie zimowe.

 

Papier mache to technika łatwa, tania i ekologiczna, ponieważ głównym materiałem jest makulatura. Po namoczeniu w wodzie i kleju łatwo daje się formować a po wyschnięciu jest twarda, mocna i można ją malować. Dawniej rzemieślnicy robili z niej kubki, tace, meble, kinkiety, świeczniki… Trudno w to uwierzyć , ponieważ dzisiaj zastąpił ją wszechobecny i tandetny plastik, a papier mache wykorzystywany jest jedynie na zajęciach plastycznych lub w pracowniach teatralnych do wykonywania kukiełek lub różnych rekwizytów.

Propozycją pracowni plastycznej na ferie z MDK-DŚT 2015 były warsztaty, na których dzieci poznawały tajniki tej ciekawej techniki. Z papieru mache tworzyły różne wymyślone formy przestrzenne, najpierw powstawały małe kotki, misie, ptaszki. Dwie kulki ze zgniecionych gazet oklejały kawałkami makulatury posmarowanymi klejem, następnie doklejały wystające elementy: łapki, uszy, ogonki, skrzydełka… Po wyschnięciu malowały je różnymi kolorami farby plakatowej. Kolejne formy powstawały na bazie balonów, które oklejane gazetami zamieniały się w zebry, koniki, ryby, dinozaury i inne postaci wymyślone przez autorów. Dzieci zobaczyły, że z makulatury można robić wiele ciekawych rzeczy, o czym przekonały się podczas warsztatów w pracowni plastycznej MDK-DŚT w Łomży.

W galerii zobaczyć również można  prace uczestników warsztatów fotograficznych, które  wykonane zostały w technice cyjanotypii pod bacznym okiem Leszka Wiśniewskiego.