Pellet maskował wielki przemyt (Foto)

Przemyt blisko 150 tysięcy paczek papierosów udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska. Kontrabanda warta ponad półtora miliona złotych ukryta była w transporcie pelletu drzewnego.Funkcjonariusze celni z Budziska pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 zatrzymali do kontroli łotewską ciężarówkę. Zasiadający za kierownicą tira 51-letni Łotysz twierdził, że wiezie z Łotwy na Węgry transport pelletu drzewnego. Funkcjonariusze postanowili jednak sprawdzić, czy mężczyzna mówi prawdę i podjęli decyzję o prześwietleniu rentgenowskim ciężarówki, a następnie o rewizji naczepy.
Po jej otwarciu okazało się, że pod warstwą worków z pelletem ukryte są kartony z przemycanymi papierosami. W sumie w łotewskim tirze celnicy znaleźli blisko 150 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Służba Celna wszczęła w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe. Zatrzymany towar trafił do magazynu Urzędu Celnego w Suwałkach. Za przemyt tak dużej ilości papierosów grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Od początku roku podlascy celnicy zatrzymali już 2,5 miliona paczek nielegalnych papierosów – więcej niż w całym 2014 roku. Skuteczność działań Służby Celnej w zwalczaniu nielegalnego obrotu papierosami potwierdza OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych). Jest to niezależna jednostka odpowiedzialna m.in. za ochronę interesów finansowych Unii Europejskiej. W swoich corocznych raportach podsumowujących zwalczanie nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi w UE OLAF wskazuje Polskę na czołowych miejscach.