Kontrabanda w żelbetowym przęśle mostu! (FOTO)

Transport ponad 185 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o wartości ponad 2 milionów złotych przechwycili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska. Kontrabanda ukryta była we wnętrzu 20-tonowego przęsła mostu, który przewożony był z Moskwy do Polski.

Funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska zatrzymali do kontroli polską ciężarówkę. Z dokumentów przedstawionych przez 33-letniego białoruskiego kierowcę scanii wynikało, że w naczepie przewożone jest z Rosji do Polski żelbetowe przęsło mostu. Funkcjonariusze postanowili dokładnie sprawdzić przewożony towar i skierowali pojazd do prześwietlenia promieniami RTG.

Obraz rentgenowski znajdującego się w naczepie przęsła nie pozostawiał wątpliwości – w jego wnętrzu ukryta była tytoniowa kontrabanda. Aby wydobyć papierosy z 20-tonowej konstrukcji niezbędne było użycie specjalistycznego dźwigu, z pomocą którego możliwy był rozładunek.
W sumie w osłoniętych styropianem i drewnianymi płytami otworach żelbetowego przęsła funkcjonariusze Służby Celnej znaleźli ponad 185 tysięcy paczek białoruskich papierosów. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ponad 2 miliony złotych.

Podlascy celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę. Aktualnie trwają ustalenia skąd dokładnie pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. Za przemyt tak dużej ilości papierosów zatrzymanemu Białorusinowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

źródło: Izba Celna Białystok