89-latek z Łomży nie dał się oszukać

„Nie wierzę, pieniędzy nie pożyczę…” – coraz częściej słyszą od swoich ofiar sprawcy, próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. Policjanci wciąż jednak ostrzegają przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny i krewnych wyłudzają od starszych osób oszczędności. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać!

 

Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń o oszustach wyłudzających oszczędności metodą "na wnuczka" w dalszym ciągu zdarzają się przypadki takich oszustw oraz próby dokonania tego typu przestępstw. W miniony piątek do 89-letniego mieszkańca Łomży zadzwonił mężczyzna, który podawał się za przyjaciela zięcia starszego pana. Oszust prosił o przekazanie kilkunastu tysięcy złotych w związku z wypadkiem, w którym zięć został pokrzywdzony i potrzebuje pilnej operacji. Rozmówca poinstruował starszego mężczyznę, w jaki sposób ma dokonać przelewu pieniędzy. 89-latek nie dał się jednak podejść oszustowi wykazując się czujnością i przezornością. Zorientował się, że jest to próba wyłudzenia pieniędzy i kontaktując się z rodziną ustalił, że zięć przebywający za granicą ma się dobrze. O całym zdarzeniu 89-latek niezwłocznie poinformował Policję.

Policjanci kolejny raz apelują!

Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Osoby starsze często o niej zapominają z powodu własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów pod urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

    - skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego
    - nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści
    - potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

źródło – oficer prasowy KMP w Łomży