Udany sezon ligowy zawodników łomżyńskiej drużyny „Dolina Narwi MOSIR Łomża”

Po niewątpliwym sukcesie i wygraniu rozgrywek 3 ligi podlaskiej sezonu 2013/14, brydżyści po wielu latach niebytu na szczeblu centralnym rozgrywek wystąpili w rozgrywkach 2 ligi.

W Polsce w zawodach drużynowych brydża sportowego obowiązuje podział terytorialny - drużyna z Łomży została przydzielona więc do grupy północno-wschodniej (NE) i przyszło jej potykać się z zawodnikami z silnych ośrodków brydżowych w kraju  jak Warszawa, Olsztyn, Sopot. Przed sezonem drużyna beniaminka z Łomży oceniana była jako jeden z głównych kandydatów do spadku - wskazywały na to najniższy współczynnik klasyfikacyjny wśród
drużyn ligowych (zawodnicy za osiągnięcia brydżowe dostają punkty klasyfikacyjne tzw.  PKLe i APKLe) i brak ogrania na tym poziomie rozgrywek. Kolejny raz okazało się, że w sporcie nie zawsze wygrywają faworyci.

Pierwszy zjazd odbył się w październiku i rozpoczął się dla drużyny fatalnie, od maksymalnej (0-20 VP) porażki z silną drużyną z Węgorzewa, potem przyszła seria
niewielkich porażek i decydujący w walce o utrzymanie i pozycję w tabeli mecz z SM Odrodzenie Szczytno, który zakończył się wyraźną wygraną drużyny MOSiR-u co pozwoliło przesunąć się na 11 miejsce. Na drugim zjeździe drużyna grała coraz lepiej odnosząc kolejne 2 zwycięstwa. Kluczowym dla pozycji w rozgrywkach okazał się 3 zjazd - i mecze z drużynami z okręgu warszawskiego, które łomżyńscy brydżyści rozegrali w bardzo dobrym stylu odnosząc aż 3 zwycięstwa (w tym z wiceliderem rozgrywek). Po 14 rundach Dolina Narwi zajmowała 8 miejsce o 5 punktów meczowych do 6-go miejsca dającego prawo gry w grupie drużyn 1-6 walczących o zwycięstwo w lidze. Niestety w ostatnim meczu z drużyną Bridge24.pl 2 Warszawa, grającą w tej fazie w najsilniejszym składzie z Anną Sarniak, Bartoszem Chmurskim, Jeremim Stępińskim, Piotrem Tuczyński i Tomaszem Sielickim marzenia prysły, przegraliśmy 18,9 do 1,1 kończąc pierwszą fazę rozgrywek na 11 miejscu.

Po rundzie zasadniczej nastąpił w podział na 3 grupy - drużyny z miejsc 1-6 , 7-12 i 13-16. miały do rozegrania mecz każdy z każdym w celu ustalenia ostatecznej kolejności przed rundą play -off. Zgodnie z regulaminem aby być pewnym utrzymania drużyna z Łomży musiała zająć miejsca 7-8 i taki też cel postawili sobie jej zawodnicy przed 4 tym zjazdem. W ostatni weekend stycznia odbyły się decydujące mecze. Pierwszy z drużyną z Ełku zakończył się
niewielką porażką drużyny MOSiR-u. Później przyszły dwa wysokie zwycięstwa po których drużyna awansowała na 8 (bezpieczne) miejsce w tabeli a po pierwszej połówce czwartego meczu z Mazowią Warszawa (wygranej 35-32) wydawało się że upragniony cel jest już bardzo bliski, niestety brydż czasami uczy pokory - przyszła czarna seria w wykonaniu jednej z par co przyczyniło się do wysokiej porażki w tym spotkaniu.

Przed ostatnim meczem zrobiło się nerwowo - aby osiągnąć bezpieczne miejsce w tabeli drużyna musiała wygrać z OSiR-em Lidzbark Warmiński i liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w pozostałych meczach. Brydżyści z Łomży po raz kolejny wykazali się odpornością psychiczną i wolą walki - udało nam się wygrać trudne, bardzo wyrównane spotkanie. Wyniki z innych stołów także okazały się szczęśliwe, aż w końcu 8 miejsce w rozgrywkach stało się faktem a zawodnicy MOSiR-u odbierali zasłużone gratulacje od zaprzyjaźnionych brydżystów, kibiców i obserwatorów rozgrywek.

Wynik ten stanowi bardzo miłą niespodziankę i jest potwierdzeniem rosnącej formy zawodników z Łomży. Wydaje się że jeżeli progres zostanie utrzymany w następnym sezonie to nie tylko walka o utrzymanie ale także miejsca 1-6 w lidze będą w zasięgu drużyny Doliny Narwi MOSiR Łomża. Życzymy sukcesów łomżyńskim zawodnikom w kolejnym sezonie rozgrywek II ligi brydża sportowego.

Na stronie: http://www.pzbs.pl/wyniki/liga/liga2014-15/2liga/ne/nerrleaderb.html  można dokładnie prześledzić wszystkie mecze, poszczególne rozdania, składy drużyn itp.