Na dzień dobry

Bardzo się cieszę, że Redakcja serwisu Xlomza.pl udostępnia przestrzeń do autoryzowanej wypowiedzi na tematy związane z funkcjonowaniem miasta oraz problemami i dążeniami mieszkańców Łomży.

Istnieje wiele innych form przekazu, które lepiej lub gorzej nagłaśniają istotne problemy i zdarzenia, lecz rzadko stwarzają możliwość prostej i bezpośredniej wypowiedzi . Media koncentrują się głównie na sensacjach i newsach. Fora internetowe bardzo często pokazują sprawy i sprawki, które niektórzy chętnie zamietliby pod dywan. Forma i treść większości anonimowych „wrzutek” zniechęca jednak do podejmowania poważniejszej polemiki. Można prowadzić blog i pisać co się komu podoba; będzie to jednak zawsze forma monologu, w bardzo nikłym stopniu otwarta na głębszą debatę.

Jesteśmy skazani na życie w lokalnej wspólnocie i wiele naszych osobistych potrzeb musimy realizować poprzez współdziałania. Współdziałanie to wiele znaczące słowo. Zawiera w sobie pojęcie zorganizowanego działania ale także skutecznej i treściwej wymiany informacji synchronizujących wspólny wysiłek. Osobiście uważam, że warto a nawet trzeba wykorzystać przestrzeń internetu do rozmowy i uzgodnień w sprawach, które pozwolą każdemu z nas działać wspólnie i w porozumieniu z innymi zainteresowanymi. Bardzo ważną moja motywacją jest także potrzeba zdawania sprawy z tego, co staram się czynić jako Radny. Na sesjach i zebraniach komisji nie da się tego realizować, bo najczęściej brak czasu. Czasem, niestety, nie ma też sensu. Potwierdzam więc swoje wcześniejsze deklaracje i włączam się do serwisu WPROST w celu prezentacji moich spostrzeżeń, pomysłów i opinii. Zamierzam także w tej formie składać tu, WPROST, swoje interpelacje jako Radny i Obywatel Miasta Łomży. Kilka ważnych spraw już czeka na publikację. Dołożę wszelkich starań, by nie owijać niczego w bawełnę. Obiecuję także odpowiedzieć na każde skierowane do mnie pytanie dotyczące spraw lokalnych. Jest tylko jedno ograniczenie – z cieniem nie ma sensu dyskutować. Do tego jest wiele różnych forów, ale ja już z tego wyrosłem.

Zapraszam do dyskusji wszystkich, którzy chcą i mają odwagę wypowiadać się pod swoim nazwiskiem (lub pseudonimem znanym Redakcji). Zapraszam do podejmowania tematów najbardziej ważnych, nurtujących różne grupy naszej społeczności. Mam cichą nadzieję, że moi Koledzy Radni RM a także inni funkcjonariusze publiczni i przedstawiciele organizacji pozarządowych też skorzystają z tej okazji. Szczególnie zapraszam dyskutantów z dawnego forum na innym portalu, którzy oddali pole hajterom. W najbliższych miesiącach wiele się będzie działo także na łomżyńskiej scenie publicznej. Warto rozmawiać „do rzeczy”. Niech to będzie zaczątek naszego łomżyńskiego Hyde Parku, gdzie każdy wie, z kim ma sprawę.

Tadeusz Zaremba
Radny Rady Miejskiej
KWW „Razem dla Łomży”